Међу свим фигурама
Међу свим фигурама са истим ободом, круг ће имати највећу површину. И обрнуто, међу свим фигурама са истим простором круг ће имати најмањи обод.У ствари, тренутак је јединица времена која траје око стотину секунде.
Број 18 је једини (осим нула) броја, чија је цифра два пута мања од њега.
У групи од 23 или више људи вероватноћа да двоје људи имају исти рођендан већа је од 50%, а у групи од 60 људи та вероватноћа је око 99%.
У математици постоје: теорија плетеница, теорија игара и теорија чворова.
Пита се може разрезати с три вршка ножа на осам једнаких дијелова. Штавише, на два начина.
2 и 5 су једини примеси који се завршавају у 2. и 5. месту.
Нула је једини број који се не може написати римским бројевима.
Знак једнакости "=" први је пут приметио британски Роберт Рецорд 1557. године.
Збир бројева од 1 до 100 је 5050.
Од 1995. године у Тајпеју на Тајвану становницима је дозвољено да обришу број четири, пошто на кинеском језику тај број звучи идентично речи "смрт". Многим зградама недостаје четврти спрат.
Вјерује се да је несрећни број 13 био због Посљедње вечере, којој је присуствовало 13 људи, укључујући Исуса. 13. је био Јудас Исцариот.
Цхарлес Лутвицх Додгсон је мало познати британски математичар који је већи део свог живота посветио логици. Међутим, он је светски познати писац, који пише под псеудонимом Левис Царролл.
Првом математицком у историји сматра се грчки грчки Хипатиа, који је живео у египатској Александрији у ИВ-В вековима наше ере.
Американац Георге Данзиг, још као студент, закаснио је на наставу и погрешно је прихватио једнаџбе написане на табли као домаће задатке. Са потешкоћама, али будући научник се изборио с њима. Као што се касније испоставило, то су била два „нерешива“ проблема у статистици, око којих су се научници борили дуги низ година.
Савремени гениј и професор математике Степхен Хавкинг тврди да је математику учио само у школи. Док је предавао математику на Окфорду, Степхен је једноставно прочитао уџбеник испред сопствених ученика неколико недеља.
1992. године аустралијски истомишљеници ујединили су се и освојили лутрију. Улог је био 27 милиона долара. Број комбинација 6 од 44 износио је нешто више од седам милиона, а цена лутријске карте износила је 1 долар. Ови истомишљеници створили су фонд у који је свако од 2500 људи уложио три хиљаде долара. Резултат је победа и повраћај од по 9 хиљада.
Сопхиа Ковалевскаиа је, ради науке, морала да уговори измишљени брак. У Русији је женама било забрањено да се баве науком. Отац је био против одласка његове ћерке у иностранство. Једини начин је био брак. Тачно, касније је измишљени брак постао стварни и Сопхиа је чак родила кћер.
0 comments: