Typy škôl
Každý rok stále viac a viac rusky hovoriacich ľudí chodí do trvalého bydliska v Španielsku. Podľa neoficiálnych údajov dosiahol v roku 2018 počet prisťahovalcov zo SNŠ na Pyrenejskom polostrove 300 000 osôb. Preto čoraz viac „našich“ chlapcov a dievčat chodí študovať na miestnych školách. V tomto článku chceme hovoriť o vlastnostiach španielskych vzdelávacích inštitúcií, ktorým budú musieť čeliť deti prisťahovalcov.https://cdn11.bigcommerce.com/s-b74y0gzrfh/content/d/Integral.pdf
https://cdn11.bigcommerce.com/s-b74y0gzrfh/content/d/el.pdf
Stredoškolské vzdelanie v krajine zabezpečujú tri typy škôl: súkromné, katolícke a verejné.
Súkromné sa tiež nazývajú medzinárodné, pretože vyučujú v angličtine. Často študujú v britských alebo iných (napríklad Montessori) programoch. Predpokladá sa, že po ukončení medzinárodnej školy je absolvent s najväčšou pravdepodobnosťou schopný vstúpiť na popredné univerzity v Európe alebo Spojených štátoch. Takéto vzdelanie stojí 1 000 až 6 000 EUR mesačne, dieťa môžete nechať „predĺžené“ až do večera.
Ako viete, v katolíckych školách je veľa času venované štúdiu kresťanských náboženských učení. Na rozdiel od iných škôl sa katolícke deti nielen učia, ale aj vzdelávajú v duchu tichosti a pracovitosti. Časť týchto škôl je sponzorovaná Rímskokatolíckou cirkvou. Rodičia čiastočne platia, ale nie vždy. Nie každý je tu prijatý, každá škola má svoju vlastnú duchovnú komisiu, ktorá vedie pohovory a oboznamuje sa s rodinou kandidátskeho študenta. Deti rusky hovoriacich prisťahovalcov tu neštudujú.
Väčšina stredných škôl sú verejné školy. Sú zadarmo, zvyčajne rodičia minú iba za učebnice (od 70 do 350 EUR ročne). Napriek „slobodnému“ je tu prístup k študentom čo najteplejší, v Pyrenejach nie je obvyklé nadávať deti a príliš od nich žiadať. A hoci existuje jediný vzdelávací program, školy sú dosť autonómne. V Španielsku neexistuje „jediná odporúčaná učebnica“ pre každý zo základných predmetov. Pedagogická rada inštitúcie má právo sama určiť, ako a akým spôsobom bude vyučovať. Niektoré školy dávajú domáce úlohy a iné nie. Niekde v triede sedia študenti v skupinách a realizujú spoločné projekty. A učitelia hudby sa sami rozhodnú, ktorý nástroj vložia do triedy - klavír, gitara alebo trombón.
Napriek všetkým týmto rozdielom však stále existuje niekoľko bodov, ktoré sú charakteristické pre väčšinu verejných škôl. O nich sa bude diskutovať nižšie.
0 comments: